Subscribe to THRIFTY TIPS
 
Subscibe to DEAL OF THE DAY
 



Tuesday, February 20, 2018

Greetings Thrifty Friends,

Food is expensive enough already. Why make it more expensive by buying so-called gourmet items that you could make for yourself at home easily, conveniently, more healthily AND frequently for pennies on the dollar?

Please scroll for just a few great ideas.

Keep pinchin' those pennies,
Penny

P.S. EVTV1 is back and better than ever! This video portal was created to sort through the online clutter to bring you the best animal clips...funniest videos...most popular...PLUS the most unusual. New videos are added daily!




TODAY'S THRIFTY TIP:

Tomato-based pasta sauces

A jar of spaghetti sauce typically runs $2 to $6. The equivalent amount of canned tomatoes is often under $1. Suggestion: Make your own sauces from canned crushed tomatoes or fresh tomatoes particularly in the summer, when they are plentiful, tasty, and cheap. The easiest method is to put crushed tomatoes (canned or fresh) into a skillet, stir in some wine or wine vinegar, a little sugar, your favorite herbs, and whatever chopped vegetables you like in your sauce and let simmer for an hour.


Gluten-free baked goods

If you aren't diagnosed with celiac disease or a gluten intolerance, keep in mind that gluten-free doesn't necessarily mean healthy and gluten-free baked goods like bread, cookies, and crackers often are packed with more refined flours, artificial ingredients, and sugar than traditional baked goods. Plus, they can cost up to twice as much as you'd normally spend.


Powdered iced tea mixes or prepared flavored iced tea

Powdered and gourmet iced teas are really a rip-off! It's much cheaper to make your own iced tea from actual (inexpensive) tea bags and keep a jug in the fridge. Plus, many mixes and preparations are loaded with high fructose corn syrup and other sugars, along with artificial flavors. To make 32 ounces of iced tea, it usually takes 8 bags of black tea or 10 bags of herbal, green, or white tea. If you like your tea sweet but want to keep calories down, skip the sugar and add fruit juice instead.


'Snack' or 'lunch' packs

These 'all-inclusive' food trays might seem reasonably priced (from $2.50 to $4.00), but you're actually paying for the highly designed label, wrapper, and specially molded tray. They only contain a few crackers and small pieces of cheese and lunchmeat. The actual edible ingredients are worth just pennies and are filled with salt.